1. Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Dzień otwarty w CKZiU nr...

Dzień otwarty w CKZiU nr 2

data publikacji: czwartek, 1 cze 2023

„Z przeszłości w teraźniejszość” – tak brzmiało hasło Dni Otwartych w placówce przy ulicy Kościuszki 7. Na miejscu można było zobaczyć wystawę prezentującą pracodawców współpracujących z placówką, były też pokazy maszyn skrawających, spotkania z nauczycielami, prezentacja pracowni, zwiedzanie warsztatów

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer 2 w Radomiu jest publiczną placówką edukacyjną powstałą w 2022 roku z połączenia dwóch szkół: Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Radomiu. Szkoła jest nakierowana głównie na edukowanie osób dorosłych, którzy chcą uzupełnić posiadane wykształcenie lub zdobyć nowe umiejętności.

– Placówka dysponuje pracowniami i warsztatami, wyposażonymi w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie niezbędne w wykwalifikowaniu specjalistów do podjęcia zatrudnienia w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Kadra kierownicza stara się stworzyć wszystkim uczniom i słuchaczom warunki do zdobycia wiedzy, kwalifikacji zawodowych zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy, jak również poprawy swojej sytuacji zawodowej i osobistej – mówi Piotr Zarzyka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer 2 w Radomiu.

W skład Centrum wchodzi:

  • Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych kształcące w systemie stacjonarnym i zaocznym
  • Szkoła Policealna w zawodach technik administracji, bhp oraz archiwista
  • Branżowa Szkoła II stopnia – kształcąca w systemie zaocznym, w zawodach: technik elektryk, technik automatyk, technik elektronik, technik mechatronik, technik mechanik, technik handlowiec

Centrum prowadzi także kształcenie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, w takich zawodach jak między innymi: operator obrabiarek skrawających, automatyk, mechanik – monter maszyn i urządzeń, ślusarz, elektryk, informatyk, ekonomista, handlowiec, sprzedawca i wiele innych.

Ogromnym sukcesem Centrum jest wygranie przez Dyrektora szkoły Pana mgr inż. Piotra Zarzykę projektu na „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności dla branży elektroniczno – mechanicznej w dziedzinie automatyki przemysłowej (BCU-BEM), realizującego koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)”.    

            Formuła BCU to nowość w systemie oświaty. Centra będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży.       
Z ich oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branż. W każdej ze 120 dziedzin określonych na potrzeby konkursu powstało 1 centrum w kraju. 

Celem inwestycji jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w poszczególnych branżach poprzez zapewnienie przestrzeni dla innowacyjnej i trwałej współpracy biznesu
z edukacją zawodową na wszystkich poziomach kształcenia zawodowego, wdrożenie koncepcji doskonałości zawodowej w polskim systemie kształcenia zawodowego, a także na wsparcie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych, jeszcze lepsze dopasowanie kształcenia do rynku pracy oraz upowszechnianie uczenia się przez całe życie.

            Branżowe Centrum Umiejętności utworzone przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Radomiu będzie specjalizowało się w dziedzinie automatyki przemysłowej. Dzięki zaangażowaniu branż projekty te w jeszcze większym stopniu połączyły biznes z edukacją zawodową i zapewnią trwałą współpracę pomiędzy branżami, szkołami zawodowymi i uczelniami.

BCU będą pełnić cztery funkcje: edukacyjno – szkoleniową, integrująco – wspierającą, innowacyjno – rozwojową i doradczo – promocyjną, tym samym wzmocnią reformę kształcenia zawodowego wdrażaną przez resort edukacji od 2019 r.

Placówka współpracuje z pracodawcami i organizacjami społecznymi, co umożliwia ciągły rozwój i podnoszenie jakości kształcenia. Ściśle współpracuje z wieloma firmami w Radomiu, Polsce i Europie. Wspierającymi prace placówki są m.in.: MTS Berlin, DMG MORI Polska, Radmot i Lemich. Dokształca również pracowników z branży metalowej, m.in.: dla Fabryki Broni „Łucznik” Sp. z o.o. w Radomiu, Imperial Tabacco Polska Manufacturing S.A. w Radomiu placówka przedstawiła swoja ofertę edukacyjną.

Więcej informacji na stronie Radia PLUS

Kategorie wpisów

Archiwum

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Aktualności

Ogłoszenia