Elektryk

Ze względu na szybki postęp techniki, jaki dokonał się w dziedzinie instalacyjno-montażowej, zmiany w zasadach budowy instalacji elektrycznych oraz ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym, praca w tym zawodzie wymaga stałego poszerzania wiedzy i umiejętności. Elektryk przygotowany jest do pracy indywidualnie i w zespole. Posiada umiejętność współpracy. Ponosi odpowiedzialność za sprzęt, materiały, sprawne działanie instalacji, ale również za bezpieczeństwo ludzi. Ze względu na dużą odpowiedzialność, mimo że zadania i czynności cyklicznie się powtarzają, nie można traktować pracy elektryka jako zrutynizowanej.

Elektryk pracuje w różnych gałęziach gospodarki. Jego miejscem pracy są zakłady przemysłowe, produkcyjne, montażowe, instalacyjne lub usługowe, a także firmy eksploatujące maszyny, urządzenia czy instalację elektryczną. Typowe stanowiska pracy dla elektryka to: elektryk zakładowy, konserwator urządzeń elektrycznych, elektromonter instalacji elektrycznych, instalator urządzeń elektrycznych.

Do wykonywania pracy przy urządzeniach elektrycznych, niezależnie od stanowiska, konieczne jest uzyskanie przez elektryka zakładowego świadectwa kwalifikacyjnego eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych oraz ukończenie kursów bhp. Świadectwo kwalifikacyjne w zakresie eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych odpowiedniego napięcia uzyskuje się po zdaniu egzaminu przed właściwą komisją egzaminacyjną.

Do podstawowych zadań zawodowych elektryka należy:

  • wykonywanie i uruchamianie instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
  • montowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
  • wykonywanie konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych,
  • instalowanie nowych punktów odbioru energii elektrycznej,
  • wykonywanie prac instalacyjno-montażowych oraz konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowej, typowych odbiorników energii jedno- i trójfazowych w zakładach pracy i
  • budynkach użyteczności publicznej,
  • instalowanie i konserwacja tablic rozdzielczych, maszyn i urządzeń elektrycznych, silników elektrycznych oraz oprawy oświetleniowe,
  • przebudowa, konserwacja i naprawa różnego typu instalacji elektryki jedno- i trójfazowej,
  • dobieranie odpowiednich zabezpieczeń w obwodach siłowych i oświetleniowych,
  • usuwanie uszkodzeń silników elektrycznych,
  • wykonywanie pomiarów diagnostycznych instalacji elektrycznych oraz rezystancji uziemień,
  • instalowanie i demontowanie prostych urządzeń elektrycznych małej i średniej mocy,
  • przegląd zabezpieczeń przeciwzwarciowych,
  • montowanie i demontowanie elektrycznych urządzeń technicznych stanowiących wyposażenie zakładu pracy oraz wykonywanie drobnych prac montersko – ślusarskich związanych z naprawą sprzętu elektrycznego.

Proponowany kwalifikacyjny kurs zawodowy:

ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych

Po ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego uczestnik kursu będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

a) wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
b) montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
c) wykonywania konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.

Liczba uczestników: 25

Uczestnikami kursu mogą być osoby, które ukończyły 8-letnią szkołę podstawową, gimnazjum, zasadniczą szkołę zawodową, branżową szkołę I stopnia, szkołę średnią lub posiadają wykształcenie wyższe a chcą zdobyć nowe kwalifikacje.

Po zakończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie o jego ukończeniu.

Ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną i uzyskanie dyplomu w zawodzie elektryk.

Aktualności

Ogłoszenia